понеделник, 18 януари 2010 г.

L-глутамин

L-глутаминът е неесенциална аминокиселина, която се съдържа в протеини, боб, месо, риба. Той е аминокиселината, която се среща в най-голямо количество в плазмата на кръвта - 30-35% и съдържа около 20% водород в структурата си, което го прави основния преносител на водород за мускулните клетки.

L-глутаминът повишава секретирането на хормона на растежа и играе важна роля в белтъчния метаболизъм. Когато се приема редовно, предпазва мускулите от травмиращо разкъсване и разпад, а също така гарантира, че мускулната тъкан ще разполага с достатъчно количество за развитието си. В противен случай е възможен дефицит, тъй като останалите тъкани, нуждаещи се от глутамин, ще използват глутамина в мускулите. Изследванията сочат, че след интензивно мускулно натоварване нивото на глутамин в тялото спада до 50%, поради което приема му е най – добре да става след тренировка.

Тогава аминокиселината спомага за:-възстановяването на мускулния гликоген (като се превръща лесно в глюкоза, без да се повишава нивото на кръвната захар и на инсулина);

-засилване синтезата на белтъчини;

-уголемяване на мускулните клетки;

-повишаване нивото на растежния хормон;

Дневна доза от 10 грама за спортисти е достатъчна за оптимизацията на мускулния метаболизъм. Смята се, че оптималната доза глутамин е 0,2 грама на килограм тегло (напр. за 80-килограмов човек - 16 грама).

Изследвано е, че дози до 0,3 грама на кг тегло са безвредни. Дори за краткосрочен прием са давани по 0,5 грама на кг тегло, без да са отчетени странични ефекти За културистите най-добрият вариант е да се приема около 30 минути след тренировка.

Няма коментари:

Публикуване на коментар